Yandex.Metrica
Hoşgeldin! Lütfen giriş yap ya da kayıt ol.

Gönderen Konu: Processing Dili  (Okunma sayısı 1172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HyperNova

  • *
  • İleti: 442
  • Cinsiyet: Bay
  • GentleMan's
Processing Dili
« : 03 Aralık 2017 03:19:29 »
Türkiye'de çok fazla yaygın olmasa da yurtdışında özellikle görsel sanatçıların çok sıklıkla kullandıkları bir programlama dili olan Processing, 100'den fazla kütüphane içermektedir. Çoklu ortam türleriyle (video, resim, ses gibi) sorunsuz ve kolay bir şekilde çalışılabilmesi, çok kolay öğrenilebilir olması, programlama prensiplerini anlamaya olanak sağlaması nedeniyle birçok araştırmacı, öğrenci, tasarımcı ve sanatçı tarafından kullanılmaktadır.Processing dilini incelediğimizde Java'ya olan benzerliği fark ediliyor. Fakat Java'dan en önemli farkı grafikler ve iletişim metodları üzerine özel nitelikleri olması. Geliştirme arayüzü Processing  Development Envirioment (PDE), Processing için özel tasarlandığı için çok basit ve sade, bir o kadarda kolay bir arabirim. Yazdığınız programları çalışmaya hazır hale getirebilmek için sadece PDE deki "export" butonunu kullanmak yeterli.Processing’i http://www.processing.org sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Daha önce Arduino ile çalışmış olanlar indirip kullanmaya başladığında iki ortamın ne kadar çok benzediğini görecekler. Bu benzerlik, Arduino’nun Processing temel alınarak geliştirilmesinden kaynaklanıyor.

Processing, programlamaya yeni başlayan insanları bu alanla tanıştırmak için tasarlanmış ve görsel ağırlıklı bir programlama dili ve aynı zamanda geliştirme ortamı. Oldukça basit kullanıma sahip olan Processing ile görsel zenginliğe sahip uygulamalar geliştirilebiliyor. Veri görselleştirme gibi alanlarda da Processing bolca kullanılıyor. Processing ile tasarlanmış proje örneklerini şurada görebilirsiniz.

Processing’in hedef kitlesi profesyonel programcılardan çok görsel tasarımcılar ve sanatçılar diyebiliriz. Ancak zengin kütüphane desteği sayesinde değişik programları çok kolay bir şekilde ortaya çıkartmak mümkün. Processing’de programlara “sketch” yani “eskiz / şablon” adı veriliyor. Bu da programları hızlı bir şekilde prototip olarak ortaya çıkartma anlamına geliyor.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2017 09:39:29 Gönderen: HyperNova »

-NirvanaTR Üst Yönetim Başkanlığı-